Jump to content

ΕΔΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΙΛΑΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ


Hermathena

Recommended Posts

Έφτιαξα αυτό το θέμα για να μπορούμε οι Έλληνες να μιλάμε μεταξύ μας στα Ελληνικά.

Link to post
Share on other sites
The Doctor Who?

Oh hello Robert Browning, I can say I'm a huge fan of your work, your poems are just fantastic! (Oh, and I'm a Latin person myself....) :) x

Link to post
Share on other sites

Το θέμα αυτό αναρτήθηκε για να έχουμε και εμείς οι Έλληνες τον χώρο μας και να μπορούμε να μιλάμε στην γλώσσα μας.

Επίσης έχω φτιάξει και ένα ελληνικό blog που με την άδεια του aven μεταφράζω σταδιακά στα ελληνικά τα κείμενα που αφορούν την ασεξουαλικότητα.

http://anerotikos.blogspot.com/

Το προφίλ μου στο Facebook είναι ανοικτό για όποιο θέλει να μου στείλει αίτηση φιλίας αρκεί να γράψει ότι είναι από το AVEN.

http://www.facebook.com/Hermathena

Link to post
Share on other sites

Μεγειές ;)

edit: μιας και χάζευα το μπλογκ, πιστεύεις ότι το asexual θα μεταφραζόταν ανερωτικός;

Link to post
Share on other sites

Έφτιαξα αυτό το θέμα για να μπορούμε οι Έλληνες να μιλάμε μεταξύ μας στα Ελληνικά.

Είναι αυτή η ιδέα σας να είσαι έξυπνος; Ή είσαι Έλληνας ;-)

Link to post
Share on other sites

Έφτιαξα αυτό το θέμα για να μπορούμε οι Έλληνες να μιλάμε μεταξύ μας στα Ελληνικά.

Είναι αυτή η ιδέα σας να είσαι έξυπνος; Ή είσαι Έλληνας ;-)

Και Ελληνίδα και έξυπνη θέλω να πιστεύω.

Αλλα βασικά απλώς ικανοποίησα το αίτημα των υπολοίπων Ελλήνων εδώ μέσα.

Αν είσαι κι εσύ Ελληνας καλοσώρισες στο φόρουμ μας.

Link to post
Share on other sites

Μεγειές ;)

edit: μιας και χάζευα το μπλογκ, πιστεύεις ότι το asexual θα μεταφραζόταν ανερωτικός;

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι απολύτως σωστή η μετάφραση αλλά το ασεξουαλικός δεν ήταν καθαρή ελληνική λέξη και δεν μου άρεσε.

Ακούω όμως ιδέες για το πως θα μπορούσαμε να μεταφράσουμε τον όρο asexual στα ελληνικά.

Link to post
Share on other sites

Και Ελληνίδα και έξυπνη θέλω να πιστεύω.

Αλλα βασικά απλώς ικανοποίησα το αίτημα των υπολοίπων Ελλήνων εδώ μέσα.

Αν είσαι κι εσύ Ελληνας καλοσώρισες στο φόρουμ μας.

Καταλαβαίνω. Είμαι εντυπωσιασμένος ούτως ή άλλως. Δεν είμαι ελληνικά, αλλά είναι μεγάλη για να ζήσουν σε αυτόν τον υπέροχο κόσμο όπου όλος ο κόσμος μπορεί να μιλούν μεταξύ τους και πού μπορούν να εξερευνήσουν άλλες κουλτούρες.

Link to post
Share on other sites

Με τα άλλα παιδιά το λέγαμε ασεξουαλικός. Βασικά, το ανερωτικός δε μου κολλάει... Στο μυαλό μου, ερωτικός, αισθησιακός και σεξουαλικός είναι χωριστά πράγματα που ανάλογα με την περίσταση και το άτομο μπορούν να συνυπάρχουν.

Παρεπιπτόντως, εχω σταματήσει να θεωρώ τον εαυτό μου ασεξουαλ, θα μπορούσες να πεις ντεμισεξουαλ. Επίσης δεν είμαι ενεργή στην κοινότητα εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο, οπότε δεν ξέρω αν είμαι κατάλληλη να ανοίξω αυτήν την κουβέντα

Link to post
Share on other sites

Η κουβέντα σχετίζεται και με την χρήση της ελληνικής γλώσσας και όχι με το πως ακριβώς χαρακτηρίζει ο καθένας μας τον εαυτό του.

Και για αυτό όσοι πιο πολλοί Έλληνες μπούνε στην κουβέντα τόσο καλύτερα συμπεράσματα θα βγούν.

Ακόμα κι αν δεν είσαι τώρα πια ενεργή στην κοινότητα , χαίρομαι που έκανες τον κόπο να μπεις και να απαντήσεις σε αυτά το πόστ

Συμφωνώ μαζί σου για το ότι ερωτικός δεν αντιστοιχεί μόνο στο σέξ , αλλά ο έρωτας είναι συνδεδεμένος αναπόσπαστα με το σεξ τουλάχιστον για μένα.

Ακόμα και ο "πλατωνικός" έρωτας σύμφωνα με τον ΄Πλάτωνα και τα κείμενά του έχει κι αυτός σεξουαλική χροιά απλώς είναι χωρίς ανταπόκριση και γι αυτό δεν ολοκληρώνεται.

Υπάρχει βέβαια και η λέξη πόθος που χαρακτηρίζει την αμιγή ανάγκη για σεξ . Από την άλλη δεν ξέρω πως να την μετατρέψω σε επίθετο.

άποθος ??????? χαχαχαχαχαχα

Όταν σε μια σχέση δεν ενέχεται καθόλου το σεξουαλικό στοιχείο προσωπικά θα την χαρακτήριζα αγάπη και όχι έρωτα.

Και όταν λέμε στα ελληνικά ερωτική έλξη ή ερωτικός πόθος εννοούμε νομίζω ότι κάποιος νοιώθει την ανάγκη να πραγματοποιήσει σεξουαλικές επαφές με κάποιον άλλο.

Στα κείμενα μου μέσα χρησιμοποιώ άλλοτε τον όρο ανερωτικός και άλλοτε τον όρο ασεξουαλικός.

Link to post
Share on other sites

Oxi egw pisteuw oti o oros Anerwtikos to perigrafei akrivws opws einai to idio kai to Asexoualikos : ) ekanes mia thaumasia douleia me to blog sou sou eimaste eugnomwn~~! x333

Link to post
Share on other sites

Aibell , χαίρομαι που σ' άρεσε η δουλειά που έχω κάνει , αλλά ομολογώ ότι οι σκέψεις μου ήτανε εν μέρει εγωιστικές.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό το AVEN και αν και είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν αρκετοί Έλληνες και Ελληνίδες ασεξουαλικοί , εντούτοις δεν το συνειδητοποιούν καλά καλά ούτε οι ίδιοι, γιατί κανείς δεν βρέθηκε ποτέ να τους εξηγήσει ότι είναι εξίσου φυσιολογικό να μην θέλεις να κάνεις έρωτα όσο και το να θέλεις.

(Το ξέρω γιατί και προσωπικά όλα αυτά τα χρόνια υπέφερα γιατί θεωρούσα ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα).

Τώρα χάρι στην κοινότητα του aven δεν νοιώθω πια άσχημα ούτε με τον εαυτό μου ούτε με τις επιλογές μου στην ζωή. Θα ήθελα όμως να γνωρίσω και άλλους ανθρώπους με παρόμοιες εμπειρίες , και να συζητήσω μέ όλους ένα σωρό πράγματα που σχετίζονται με την ασεξουαλικότητα στην γλώσσα μας. Γι να γίνει όμως αυτό έπρεπε με κάποιο τρόπο να ανοίξω έναν δίαυλο επικοινωνίας στα Ελληνικά. Και έτσι δημιουργήθηκε το Blog αυτό.

Έχει μπροστά του όμως ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να αρχίσει να γίνεται αντιληπτό στο ευρύτερο κοινό.

Αλλά πιστεύω ότι αν το παλέψουμε όλοι μαζί θα πετύχουμε να φέρουμε τους ασεξουαλικούς έλληνες εδώ στο aven και κάποια στιγμή να γίνουμε κι εμείς αληθινή ομάδα με συνατνήσεις και συζητήσεις όπως βλέπω αντίστοιχες στις ΗΠΑ , τον Καναδά και την Αγγλία.

Link to post
Share on other sites

Βασικά, συμφωνώ μαζί σου ως προς το μπλογκ. Ένα πράγμα στο οποίο είχαμε συμφωνήσει με τα άλλα δύο παιδιά ήταν να κάνουμε μια παρόμοια προσπάθεια. Δυστυχώς δεν έκατσε. Αλλά χαίρομαι και σε θαυμάζω που έκανες όλη αυτή τη δουλειά!

Τώρα για το κομμάτι του έρωτα, χωράει πολλή κουβέντα. Ίσως είναι και η φύση του αντικειμένου, είναι τελείως υποκειμενικό.

Πάντως σε περίπτωση συνάντησης, είμαι μέσα (υπό την προϋπόθεση ότι μου επιτρέπεται από το πρόγραμμά μου) :)

Χαίρομαι πολύ πάντως που βλέπω κι άλλους Έλληνες!

:cake: :cake: :cake:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Βαζω αυτο το Post καπως καθυστερημενα, αλλα δε κρατηθηκα! Εγω πιστευω πως η εννοια "ασεξουαλικος" θα ηταν πιο σιγουρη και θα καλυπτε ολο το ευρος των asexual . Ερωτας υπαρχει για πολλα πραγματα σε αυτη τη ζωη και ο ανθρωπος ειναι ερωτικο πλασμα . πχ σε ενα χομπι η σε μια δουλεια που αγαπαμε , εχουμε οχι μονο ερωτα αλλα και παθος πολλες φορες ! Αυτο φαινεται πολυ εντονα στα ατομα που ασχολουνται με καλες τεχνες και γενικα με τη δημιουργια απο το μαραγκο μεχρι το ζωγραφο.Αλλο παραδειγμα ,ενα κυριακατικο πρωινο με εναν καφε μπροστα στη φουσκωμενη θαλασσα , μη μου πειτε οτι δεν ειναι ερωτικο. Δε καθομαστε να το κοιταμε αδιαφοροι η για να περασει η ωρα, ουτε απο επιστημονικο ενδιαφερον μελετωντας το καιρο! Ελπιζω να με καταλαβαινετε . Αντιθετα το ασεξουαλικος θεωρω οτι υπαρχει χωριστα απο το ανερωτικος .sex=φυλο, asexual=αφυλος οχι ανερωτικος! Δε βιωνουμε τον ερωτα μονο με τα γεννητικα μας οργανα αλλα και με αλλα πραγματα. Ουσιαστικα αποδεκτης ειναι η ψυχη μας , αυτη ζηταει και αυτη εισπρατει τον ερωτα και την ηδονη ειτε προερχεται απο τα γεννητικα οργανα ειτε απο αλλα ερεθισματα.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Γειααααααάάά!!!

Μόλις χθες συνειδητοποίησα ότι είμαι ασεξουαλικός. Είμαι 20 χρονών. Είχα ξανακούσει κάποτε για ασεξουαλικούς αλλά ποτέ δεν είχα ψάξει το θέμα.

Είμαι μέσα σε περίπτωση συνάντησης! :)

Επίσης feel free to add me στο μσν ή/και στο facebook.

Link to post
Share on other sites

Γεια σου robotman ειμαι και γω σχετικα καινουργιος εδω. Πως σου φαινονται αυτα που γραφω παραπανω εδω; Εννοω αν συμφωνεις η οχι. Παντως η ταπεινη μου αποψη, αφου ετσι κ αλλως δε σε γνωριζω, ειναι πως ειναι καπως βιαστικο να χαρακτιρισεις τον ευατο σου ασεξουαλικο επειδη στα 20 σου δεν εχεις σεξουαλικες εμπειριες. Θα εκπλαγεις μεσα σε αυτη τη "γεματη σεξ" κοινωνια μας ποσοι 20αρηδες παριστανουν τους "εμπειρους" αλλα δεν εχουν καμια εμπειρια. Και μενα πολλοι φιλοι μου συνομιλικοι οταν ημουν στην ηλικια σου δεν ειχαν.

Link to post
Share on other sites

α εννοειται οτι και γω ειμαι μεσα για καποια συναντηση αν και θα νιωθω λιγο αβολα η αληθεια ειναι, δε ξερω γιατι....

Link to post
Share on other sites

Τώρα είδα τα 2 τελευταία ποστ σου whiteNblue! Τα είπαμε και μέσω μσν οπότε έχεις μια ιδέα των απόψεων μου. Συμφωνώ με τα όσα γράφεις και καλά κάνεις που διαχωρίζεις τις 2 έννοιες(ανερωτικός,ασεξουαλικός). ;)

Link to post
Share on other sites

robotman καλωσόρισες.

Και χαίρομαι που βρήκες το AVEN. Νομίζω ότι εδώ είναι ο καταλληλότερος χώρος για να συζητήσεις με άλλους το πώς νοιώθεις και να καταλήξεις αν είσαι ή όχι ασεξουαλικός/ανερωτικός.

Για το θέμα της συνάντησης φυσικά και είμαι μέσα. Απλώς νομίζω ίσως να περιμένουμε να μαζευτούμε λίγοι ακόμα ώστε όταν γίνει η συνάντηση να είμαστε τουλάχιστον 5-6

Βασικά whitenblue συμφωνώ με όλα όσα γράφεις όσον αφορά το τι σημαίνει για σένα ο όρος ανερωτικός και μάλιστα το όλο κείμενό σου με συνεπήρε και με συγκίνησε. Η μόνη μου ένσταση (αν μπορώ να το πω έτσι) είναι στο ότι δεν θεωρώ την λέξη ασεξουαλικός ελληνική και ήθελα για τιτλο του blog μου μια καθαρά ελληνική λέξη.

Μέσα στα κείμενα αναφέρα πάντα και τους 2 όρους και φυσικά δίνω πάντοτε και το link του πρωτότυπου κειμένου στα αγγλικά έτσι ώστε ο καθένας να το ερμηνεύσει με όποιον τρόπο θέλει.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...