Jump to content

Any Romanians Around Here?


Recommended Posts

GreenCircles

învăț română acum, dar nu o vorbesc foarte bine și nu știu prea mult. dar eu vreau să învăț!

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Andrei_Popescu

Salut. Nu stiu exact daca am nimerit unde trebuie. "Problema" mea e cam asa: Din ce am observat majoritatea barbatilor cand se uita la o femeie isi pun intrebarea "oare ma pot culca cu ea?". In cazul meu e mult mai diferit. La mine sexul e ultimul lucru la care ma gandesc. Eu imi pun urmatoarele intrebari:

1. Oare e singura (nu doresc sa ma incurc cu pritenele altora - cum e vorba aia "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face")

2. Oare ce ii place sa faca? - Mai exact ce activitati ii plac sau in ce locuri doreste sa mearga.

3. Cum se poarta cu ceilalti? - Felul in care cineva se poarta cu strainii spune mai multe despre acea persoana decat felul in care se comporta cu persoanele apropriate.

4. Se poate intretine singura? - Chiar daca nu ma deranjaza sa ajut pe cineva la nevoie, nu vreau sa am de-a face cu un parazit. Incerc sa evit femeile care profita de pe urma barbatilor. - Chiar am fost intr-o astfel de situatie, iar cand i-am spus ca pentru moment doresc sa fim simpli prieteni, fata nu a mai dat nici un semn. Concluzia (cel putin in opinia mea) a fost clara: dorea sa profite de pe urma unei relatii amoroase, nu vad alt motiv pentru care cineva ar spune "Nu" la a-si face un prieten in plus.

5. Oare cat de important e sexul pentru ea. Cunosc un exemplu in care o fata si-a parasit prietenul pentru ca acesta primise un servici care nu ii permitea sa o vada foarte des. Ea a spus "doar nu o sa stau cu cineva cu care ma vad la cateva luni" raspunsul meu a fost "De ce nu? Cu cat astepti mai mult cu atat e mai special momentul in care il vezi." - Despre o astfel de persona nu pot spune decat ca la greu te lasa. Acest tip de femeie, dependenta de sex, incerc sa il evit.

Relatia perfecta o vad in felul urmator: Doua persoane de sex opus care stau impreuna datorita prieteniei si pasiunilor comune pe care acestea le au si ca un bonus (dar nu obligatoriu) mai au parte si de sex fie doar pentru a avea copii fie si doar de placere. Sunt de parere ca sexul ar trebui sa conteze 0% intr-o relatie. Personal daca as avea de ales intre 2 femei: A si B, A - un fotomodel, care e dispusa sa imi indeplineasca orice dorinta sexuala, dar care nu are nimic in comul cu mine (ex. Mie imi plac: jocurile de societate, airsoft-ul, zborul cu parapanta, inot, ski, productie de filme, scris, discutii inteligente, etc., ei ii plac discotecile, telenovelele, barfele, etc.) si B - O femeie nu la fel de frumoasa ca A, cu o fobie de sex, dar care sa aiba macar cateva pasiuni comune cu mine, as alege-o pe B, chiar si cu riscul ca s-ar putea sa nu facem sex niciodata.

Acum de ce am spus ca nu stiu daca am nimerit unde trebuie. Nu stiu daca sunt asexual din nastere sau pur si simplu imi aplic principiile in asa masura incat am dezvoltat un fel de instinct care ma face sa nu vreau sex deoarece am ajuns sa il vad ca pe o arma de manipulare. Pana in momentul de fata nu am facut sex, nici nu m-am pupat in "stil frantuzesc" cu vreo fata (sau baiat - sa nu va vina vreo idee la astia pe invers, daca vedeti nesajul :), nu stiu sigur daca sunt asexual dar va pot spune 100% ca nu sunt homosexual).

Am dat "join" si la grupul de FB: https://www.facebook.com/groups/690429427755301/?fref=mentions

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 6 months later...

Salut. Sunt Olga si sunt poloneza. Invat romaneste de cateva luni. Cred ca e limba frumoasa. Am 31 de ani sie stau intr-un oras mic din estul Poloniei.

 

So.. I think that Romania has very interesting culture and I'd like to meet some Romanian people. And I'm AS, of course.

 

Noroc.

 

 

Edited by ogga87
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
On 1/1/2015 at 6:10 PM, Silviu1982 said:

Salut, si eu sunt asexual. Silviu, din Bucuresti. Mi-am scris povestea in engleza aici:

 
Nu am incercat sa le explic oamenilor ce inclinatie sexuala am......am incercat sa-mi explic mie de ce n-am fost niciodata genul disperat dupa sex, nu am fost ca toti ceilalti calauziti in viata de ideea de sexualitate.
Am incercat sa-mi explic de ce indiferent ca ma aflam in ultimii 13 ani in relatii superficiale in care stateam doar ca sa am si eu o relatie sau ca eram in relatii foarte romantice in care iubeam si eram iubit totusi n-am simtit niciodata nevoia de a face sex iar daca ajungeam sa trebuiasca sa fac sex o faceam mai mult pentru partenera si pentru a-mi pastra relatia dar fara nicio urma de placere chiar daca am incercat sexul de multe ori cu multe partenere.
 
Am consultat psihologi si mi-am facut toate analizele pentru a vedea daca e ceva gresit la mine insa sedintele psihologice nu au relevat nimic care sa-mi schimbe paradigma. Nu am fost abuzat, nu am probleme psihice in afara unei dorinte catre perfectiune.
Asa ca da, am parcurs un drum lung cu multe coborasuri, indoieli si intrebari in urma carora am capatat si o depresie de fond pentru ca in nicio relatie nu am ajuns sa ma simt inteles ca NU am nevoie de sex pentru a iubi si pentru a fi cu o fata si ca din cauza asta sunt de cele mai multe ori singur.
E greu sa te apuci sa spui oamenilor: "stii? as vrea o relatie dar fara sex" caci m-ar izola si mai mult in randul prietenilor si as fi exclus social mai mult decat sunt avand mereu probleme cu fetele si sexul.
E drept ca la intervale lungi de timp, 6-12 luni mi se formeaza un soi de pseudolibidou care ma determina sa-mi doresc sa ating un corp de femeie, sa-l sarut, sa-l tin in brate, gol, intr-un soi de pseudo-erotism dar cam atat, nu am nevoie de altceva. daca am afectiune intr-o relatie, psihic eu sunt satisfacut.
E dubios, chiar si cand scriu chestiile astea inca am indoieli.
Unii spun ca daca nu faci sex faci cancer de prostata sau la san, presiunea sociala e imensa....
 
Nu stiu cat de reala e asexualitatea mai cu seama ca vad ca sunt multi tineri care se declara asexuali. cred ca mai degraba e o supapa sociala pentru cei care inca nu au gustat sexul, care se simt presati sa dea bine sau s-o faca bine si care din cauza asta nu mai pot sa simta placere in chestia asta. multi cauta in fapt un partener(a) care sa nu puna presiune sexuala pe ei pentru ca mai apoi sa se dea si ei pe brazda in adevaratul sens al cuvantului hetero.
La mine insa stau 13 ani de experiente in spate si am avut si partenere rabdatoare care nu au pus presiune pe mine si totusi nu s-a intamplat nimic, am ramas....asexual.

Imi suna cunoscut. Am 34 de ani si abia recent am descoperit ce se intampla cu mine. :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
Snow in the background

Bună tuturor!

Mă bucur să vă citesc mesajele.

On 7/6/2007 at 6:53 PM, Amphioxus said:

Salut! :D

Buna ziua (good day) to everybody. :) If you are Romanian or you speak the language, this thread is for you.

If there's no one around, I'd be happy to attempt to translate anything you want into Romanian. :D

Pe curand (see you soon),

Amphi.

Îi mulțumesc lui Amphi pentru inițiativa de a face această postare. Mă bucură faptul că din când în când cineva mai scrie pe acest thread. Totuși mai sunt și alte persoane...

 

On 1/1/2015 at 6:10 PM, Silviu1982 said:

Salut, si eu sunt asexual. Silviu, din Bucuresti. Mi-am scris povestea in engleza aici:

 
Nu am incercat sa le explic oamenilor ce inclinatie sexuala am......am incercat sa-mi explic mie de ce n-am fost niciodata genul disperat dupa sex, nu am fost ca toti ceilalti calauziti in viata de ideea de sexualitate.
Am incercat sa-mi explic de ce indiferent ca ma aflam in ultimii 13 ani in relatii superficiale in care stateam doar ca sa am si eu o relatie sau ca eram in relatii foarte romantice in care iubeam si eram iubit totusi n-am simtit niciodata nevoia de a face sex iar daca ajungeam sa trebuiasca sa fac sex o faceam mai mult pentru partenera si pentru a-mi pastra relatia dar fara nicio urma de placere chiar daca am incercat sexul de multe ori cu multe partenere.
 
Am consultat psihologi si mi-am facut toate analizele pentru a vedea daca e ceva gresit la mine insa sedintele psihologice nu au relevat nimic care sa-mi schimbe paradigma. Nu am fost abuzat, nu am probleme psihice in afara unei dorinte catre perfectiune.
Asa ca da, am parcurs un drum lung cu multe coborasuri, indoieli si intrebari in urma carora am capatat si o depresie de fond pentru ca in nicio relatie nu am ajuns sa ma simt inteles ca NU am nevoie de sex pentru a iubi si pentru a fi cu o fata si ca din cauza asta sunt de cele mai multe ori singur.
E greu sa te apuci sa spui oamenilor: "stii? as vrea o relatie dar fara sex" caci m-ar izola si mai mult in randul prietenilor si as fi exclus social mai mult decat sunt avand mereu probleme cu fetele si sexul.
E drept ca la intervale lungi de timp, 6-12 luni mi se formeaza un soi de pseudolibidou care ma determina sa-mi doresc sa ating un corp de femeie, sa-l sarut, sa-l tin in brate, gol, intr-un soi de pseudo-erotism dar cam atat, nu am nevoie de altceva. daca am afectiune intr-o relatie, psihic eu sunt satisfacut.
E dubios, chiar si cand scriu chestiile astea inca am indoieli.
Unii spun ca daca nu faci sex faci cancer de prostata sau la san, presiunea sociala e imensa....
 
Nu stiu cat de reala e asexualitatea mai cu seama ca vad ca sunt multi tineri care se declara asexuali. cred ca mai degraba e o supapa sociala pentru cei care inca nu au gustat sexul, care se simt presati sa dea bine sau s-o faca bine si care din cauza asta nu mai pot sa simta placere in chestia asta. multi cauta in fapt un partener(a) care sa nu puna presiune sexuala pe ei pentru ca mai apoi sa se dea si ei pe brazda in adevaratul sens al cuvantului hetero.
La mine insa stau 13 ani de experiente in spate si am avut si partenere rabdatoare care nu au pus presiune pe mine si totusi nu s-a intamplat nimic, am ramas....asexual.

Sunt impresionat de toate mesajele voastre, mai ales de cel a lui Silviu.

On 2/9/2017 at 1:51 AM, MikeMike said:

heey guys si eu sunt ace sunt din Brasov .Am 22 de ani si ma bucur ca m am alaturat si eu in acest forum caci asa am sansa sa nu ma mai simt singur .umm am creat un grupulet pt noi cei ace daca vreti sa va alaturati ar fi grozav caci ma simt singur si as dori sa mi fac prieteni .sper ca asta sa nu sune prea ciudat ..https://www.facebook.com/groups/690429427755301/?fref=ts

Văd că există și un grup de Facebook.

Vă salut pe poți!!! Toate cele bune!

Link to post
Share on other sites

Salutare dragi romani 🙋‍♂️🙋‍♂️

Vi s a mai alaturat un conational 😁

Numele meu este Andrei , am 29 de ani si sunt din Bucuresti

Am descoperit acest forum in timp ce cautam pe google ce este in "neregula" cu mine 🤦‍♂️.

Ma bucur tare mult ca nu sunt singurul din Romania pt ca in ultima perioada deja devenise deprimant pt mine 🤦‍♂️

Edited by Andrei
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
On 4/23/2020 at 12:24 AM, Andreea28 said:

salut!!! nu pot sa cred ca a rămas in viața thread-ul asta 13 ani :))) și nici ca am găsit alți români ace

Salut și Hristos a înviat! Eu sunt un bărbat asexual heteroromantic, am 28 de ani și-mi place să călătoresc, să cânt la pian, să citesc cărți și să fac sport. De asemenea sunt pasionat de istorie, geografie, spiritualitate și filosofie. Tu ce hobby-uri ai? 

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Buna tuturor!

Abia acum am descoperit thread-ul asta si da, am avut aceeasi reactie: wow, nu cred ca am gasit oameni ca mine, si romani pe deasupra :)

Eu sunt in Bucuresti. Exista in Bucuresti/Romania un grup/pagina/comunitate pentru asexuali? Daca nu, putem construi impreuna ceva de genul acesta?

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Buna tuturor! Inca o romanca pe aici 😇 Locuiesc in Bucuresti si caut like-minded people. Cum a mentionat si Petra, se gaseste vreo comunitate pentru asexuali din Bucuresti? I'd love to meet up :)

Edited by Ingrid.I
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
Snow in the background
On 10/2/2020 at 7:40 PM, Ingrid. said:

Buna tuturor! Inca o romanca pe aici 😇 Locuiesc in Bucuresti si caut like-minded people. Cum a mentionat si Petra, se gaseste vreo comunitate pentru asexuali din Bucuresti? I'd love to meet up :)

Acum cu pandemia asta, și dacă am organiza ceva nu am avea unde să ne întâlnim...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Buna tuturor, inca o romanca ce locuieste in Bucuresti. 😁 Si eu caut daca exista pentru Bucuresti/Romania un grup/comunitate/discord orice pentru asexuali unde am putea tine legatura mai mult. Fiind pandemie nu am putea organiza ceva sa ne intalnim fizic, dar poate am putea incerca online. 

Link to post
Share on other sites

Buna! Numele meu este Anca si am ajuns aici cautand o comunitate de asexuali in Romania. Am vazut ca se vorbeste despre o intalnire, cel putin in mediul online, ar fi super, poate si un grup de facebook daca ar exista, ne-ar putea ajuta.

Edited by Anca_h
Link to post
Share on other sites
Snow in the background

Mmmmm... mai bine un grup pe discord... nu știu, eu sunt încă în dulap într-un fel și nu aş  vrea să intru cu contul meu de facebook...

Link to post
Share on other sites
Snow in the background
On 11/16/2020 at 5:26 PM, white silver said:

Cine doreste am facut un mic grup pe discord pentru cei din Romania https://discord.gg/5P48rF4e

Nu merge

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...