Jump to content

Any Romanians Around Here?


Recommended Posts

Stiu ca e un thread vechi de 3 ani, dar...exista vreo sansa cat de mica sa mai invie ceva pe aici?

Să ştii că încet-încet începe să devină cunoscută asexualitatea şi în România...

În câţiva ani poate, cine ştie, va deveni recunoscută oficial.

Am văzut şi articole pe site-uri româneşti, de genu':

http://www.perfecte.ro/love-sex/se-raspandeste-o-noua-orientare-sexuala-ndash-asexualitatea.html

Nu am intalnit nici un roman care sa stie ce inseamna ''asexual''. Cred ca e o orientare sexuala, cum ar fi lesbi.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Hei salut, pana acum cateva zile chiar nu credeam ca exista o asemenea comunitate. Acum mai vad ca sunt si romani pe aici, asta e ciresica de pe tort :) ... poate ne facem un canal de IRC old-school :)) poate fi o idee ok ?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Salut tuturor. Da, cica thread-ul mai e in viata, doar ca, pentru mine, mail-urile s-au pierdut printre alte multele. Welcome here!

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Saluut. Yup, tot din Bucuresti. Ma bucur ca thread-ul asta e inca activ. Poate ar trebui sa facem un meetup, ceva...?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Hey

My blood line is Hungarian-Bohemian-Romanian-Jewish and a pinch of german and Irish. Speak English, would love to learn Romanian. My family spoke romini thru my grandmamas generation. Any of that do?

I listen to Paprika Radio FM95.1 in Cluj-Napoca, Romania. Great music

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Buna,

si eu sunt Romanca din Brasov;

ma bucur sa descopar ca si Romanii au facut un site cu si despre "A" -(asexualitate).

Sper ca aceasta comunitate va prinde radacini si se va dezvolta destul de frumos ,ca sa poata dovedi altora ,ca nu suntem niste ciudati.

Trebuie doar sa vorbim mai mult,cu cei "incuiati" la minte,care nu stiu ce e aia asexualitate,dar sunt contra si hulesc ,orice nu e pe mintea lor aia redusa(pardon).

Daca am ajuns sa ma exprim asa,este din cauza celor care nu concep,ca exista si persoane care nu au nevoie si nu sunt atrasi de sex.

Sunt mereu judecata,si "abandonata" de asa zisii prieteni,din cauza ca incerc sa le explic acest mod de viata fara amor.

pentru ei : -judecat ,adjudecat ! si punct ! nu concep sa nu am un amic.ma bucur inca o data ca v-am descoperit multumesc frumos!

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Salut, si eu sunt asexual. Silviu, din Bucuresti. Mi-am scris povestea in engleza aici:

Nu am incercat sa le explic oamenilor ce inclinatie sexuala am......am incercat sa-mi explic mie de ce n-am fost niciodata genul disperat dupa sex, nu am fost ca toti ceilalti calauziti in viata de ideea de sexualitate.
Am incercat sa-mi explic de ce indiferent ca ma aflam in ultimii 13 ani in relatii superficiale in care stateam doar ca sa am si eu o relatie sau ca eram in relatii foarte romantice in care iubeam si eram iubit totusi n-am simtit niciodata nevoia de a face sex iar daca ajungeam sa trebuiasca sa fac sex o faceam mai mult pentru partenera si pentru a-mi pastra relatia dar fara nicio urma de placere chiar daca am incercat sexul de multe ori cu multe partenere.
Am consultat psihologi si mi-am facut toate analizele pentru a vedea daca e ceva gresit la mine insa sedintele psihologice nu au relevat nimic care sa-mi schimbe paradigma. Nu am fost abuzat, nu am probleme psihice in afara unei dorinte catre perfectiune.
Asa ca da, am parcurs un drum lung cu multe coborasuri, indoieli si intrebari in urma carora am capatat si o depresie de fond pentru ca in nicio relatie nu am ajuns sa ma simt inteles ca NU am nevoie de sex pentru a iubi si pentru a fi cu o fata si ca din cauza asta sunt de cele mai multe ori singur.
E greu sa te apuci sa spui oamenilor: "stii? as vrea o relatie dar fara sex" caci m-ar izola si mai mult in randul prietenilor si as fi exclus social mai mult decat sunt avand mereu probleme cu fetele si sexul.
E drept ca la intervale lungi de timp, 6-12 luni mi se formeaza un soi de pseudolibidou care ma determina sa-mi doresc sa ating un corp de femeie, sa-l sarut, sa-l tin in brate, gol, intr-un soi de pseudo-erotism dar cam atat, nu am nevoie de altceva. daca am afectiune intr-o relatie, psihic eu sunt satisfacut.
E dubios, chiar si cand scriu chestiile astea inca am indoieli.
Unii spun ca daca nu faci sex faci cancer de prostata sau la san, presiunea sociala e imensa....
Nu stiu cat de reala e asexualitatea mai cu seama ca vad ca sunt multi tineri care se declara asexuali. cred ca mai degraba e o supapa sociala pentru cei care inca nu au gustat sexul, care se simt presati sa dea bine sau s-o faca bine si care din cauza asta nu mai pot sa simta placere in chestia asta. multi cauta in fapt un partener(a) care sa nu puna presiune sexuala pe ei pentru ca mai apoi sa se dea si ei pe brazda in adevaratul sens al cuvantului hetero.
La mine insa stau 13 ani de experiente in spate si am avut si partenere rabdatoare care nu au pus presiune pe mine si totusi nu s-a intamplat nimic, am ramas....asexual.
  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Salut.

ma bucur sa descopar ca si Romanii au facut un site cu si despre "A" -(asexualitate).

Avem un site? Link?

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
AkashaMiracle

Wow, nu pot sa cred... ma simt asa ciudat, nu pot sa cred ca existati! Glumesc, avand in vedere natura asexulatitatii, e ceva normal sa existe peste tot in lume, dar tot ma simt ciudat ... Romania mi se pare printre cele mai nasoale locuri din lume in care sa fi asexual, aromantic nici nu mai zic.

Eu sunt tot de prin Bucuresti. Nice to meet you all.

Link to post
Share on other sites

Wow, nu pot sa cred... ma simt asa ciudat, nu pot sa cred ca existati! Glumesc, avand in vedere natura asexulatitatii, e ceva normal sa existe peste tot in lume, dar tot ma simt ciudat ... Romania mi se pare printre cele mai nasoale locuri din lume in care sa fi asexual, aromantic nici nu mai zic.

Eu sunt tot de prin Bucuresti. Nice to meet you all.

Hey, nu chiar, cunosc ceva persoane aromantice, desi inteleg ce vrei sa spui :D .

Link to post
Share on other sites

Wow, nu pot sa cred... ma simt asa ciudat, nu pot sa cred ca existati! Glumesc, avand in vedere natura asexulatitatii, e ceva normal sa existe peste tot in lume, dar tot ma simt ciudat ... Romania mi se pare printre cele mai nasoale locuri din lume in care sa fi asexual, aromantic nici nu mai zic.

Eu sunt tot de prin Bucuresti. Nice to meet you all.

Da, ce-i drept, e un pic mai rara, dar uitandu-ma la acest post, ma bucur ca, uite, nu suntem asa putini. Si eu sunt aromantic-ish, ma rog, mai mult grey/wtf-romantic, dar pe-acolo.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Hey guys, deși probabil am să repet pe majoritatea oamenilor care au postat în acest thread, nu-mi vine să cred că sunt romani pe aici.

So, yeah, hey guys, I'm ace and I'm from Buch. Deși momentan nu-s în Romania.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Nu stiu daca mai e careva pe aici dar va salut. Sunt din Bucuresti si ma aflu pe forumul asta tot din acelasi motiv ca voi toti. :)

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
AkashaMiracle

Cand facem un meeting? Serios, m-am cam plictisit sa imi plang de mila singura !? :))) Si de curiozitate... aveti prieteni/cunostinte gay? Si daca da, in case ca le-ati spus ca sunteti asexuali v-au facut anormali,bolnavi,sa va duceti la psihiatru, natura umana presupune reproducere etc.? Pentru ca eu am patit-o de multe ori si eram ceva de genu: Ah, ironia!!!

Link to post
Share on other sites

Chiar ironie. Nu stii ca noi, busexualii, pansexualii, demi si aromanticii suntem un mit? We don't exist.

Mai, sustin meeting ul. Chiar ar fi tare sa ne vedem. Hai sa organizam ceva.

Link to post
Share on other sites

La faza cu mit > Am gasit un post in care se certau unii ca cica A-ul din LGBTQA e pentru allies si ca n-au auzit de asexuali. Lmao.

Also, I'm up for meetings too. We can bring cookies. :3

Link to post
Share on other sites
scarletlatitude
Hei toate. Memento că avem un forum-întâlni. Am făcut o căutare pentru România și ultimul post a fost in 2007 .... nu stiu daca asta este util la toate.





De asemenea, aceasta este prima mea incercare la folosind Google traduce la limba română așa sper că nu l-am măcelărit prea rău. :blush: Știu că toți sunt bune cu limba engleză, dar prea am vrut să-i dea un try.

Link to post
Share on other sites
AkashaMiracle

Eu abia acum am citit faza cu prostata si cancerul la san :))))) pai daca ar fi asa inseamna ca oamenii care fac sex ar trebui sa nu faca aceste boli ( which they do :)) ) Oricum noi nu existam, de ce sa ne facem griji pentru boli? La fel si cu tot mai multi tineri.... :))) as vrea eu sa fie asa. In plus daca stai sa iti faci viata dupa gura lumii, nu ajungi nicaieri. Gandeste-te la copiii aia din liceu, generala, care nu invatau, erau facuti prosti zilnic, ca nu o sa faca nimic cu viata lor, parinti chemati mai tot timpu la scoala etc. Si la aia era presiunea mare, crezi ca ii durea undeva? Pana la urma oamenii pot numai sa comenteze, nu ei simt ce te macina pe tine.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...