Skąd pochodzisz i gdzie mieszkasz?

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
DZIEWICA8
zarASek
Posty: 1874
Rejestracja: 6 paź 2006, 09:33
Lokalizacja: z Lublina

Skąd pochodzisz i gdzie mieszkasz?

Post autor: DZIEWICA8 »

Jestem ciekawa tego, skąd pochodzicie, gdzie mieszkacie, co jest ciekawego, interesującego w Waszym mieście i okolicy.

Ja mieszkam od urodzenia w Lublinie. Jest to miasto wojewódzkie w środkowo- wschodniej Polsce. Do najważniejszych zabytków Lublina należy Stare Miasto i Zamek Lubelski ze słynną kaplicą - zabytkiem klasy zerowej. Z Lublinem chyba najbardziej kojarzy się Brama Krakowska, która jest wejściem na Stare Miasto. W Lublinie jest też dawny obóz koncentracyjny - Majdanek, dwa znane w Polsce uniwersytety KUL i UMCS. Najważniejszą ulicą Lublina jest Krakowskie Przedmieście z zabytkowymi kamieniczkami i deptakiem. Po Lublinie jeżdżą trolejbusy, które są połączeniem tramwaju i autobusu, bo są na prąd jak tramwaj, ale nie jeżdżą po szynach. Trolejbusy są tylko w trzech miastach Polski. Z Lublina pochodzi trochę znanych ludzi np. Józef Czechowicz, Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak, polityk Janusz Palikot oraz kabaret Ani Mru Mru. Inne ważne miasta Lubelszczyzny to Kazimierz Dolny z uroczym ryneczkiem, miasto artystów; Zamość z renesansowymi kamienicami na Rynku; Nałęczów - uzdrowisko i miejsce produkcji wody mineralnej Nałęczowianka i Cisowianka; Puławy - miasto rodziny Czartoryskich; Kozłówka z zabytkowym pałacykiem i muzeum socrealizmu i inne mniej lub bardziej znane miasteczka. Pod względem przyrodniczym ciekawe jest Roztocze z Roztoczańskim Parkiem Narodowym oraz Polesie Lubelskie z Poleskim Parkiem Narodowym. Jest też Janów Lubelski z hodowlą koni - arabów. Na Lubelszczyźnie żyje wiele ciekawych zwierząt, charakterystycznych właśnie dla niej np. susły perełkowane, koniki polskie będące potomkami tarpanów. Jest tu też szczególnie rozwinięte rolnictwo ze względu na dobre gleby z charakterystycznymi dla Lubelszczyzny uprawami - tytoniem, chmielem i warzywami (w Leonowie).

Ja już pochwaliłam się swoim miastem i jego okolicami, teraz kolej na Was! Czekam z niecierpliwością! :) :) :)
"Boże, daj mi pogodę ducha, abym godziła się z tym, czego zmienić nie mogę,
odwagę, abym zmieniała to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafiła
odróżnić jedno od drugiego."

DZIEWICA8
Awatar użytkownika
Magda
bASyliszek
Posty: 1112
Rejestracja: 1 sty 2007, 18:26
Lokalizacja: Gotei13/Seireitei/Soul Society
Kontakt:

Post autor: Magda »

Ja od urodzenia mieszkam w mieścinie powiatowej (zwanej przeze mnie wiochą zabitą dechami), która nazywa się Sochaczew. Znajduje się 58 km od Warszawy na zachód i odrobinę na północ. Nawet taka wiocha, jak ta, ma zabytki :shock: . Oto one:
1) Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą;
2) Muzeum Kolei Wąskotorowej (największe w Europie; można się przejechać w wakacje w każdą sobotę, chyba o 9:00 start, bilety; ulgowy ok. 12zł, normalny nie wiem, dojazd do Wilcz Tułowskich w Puszczy Kampinoskiej, zwiedzanie terenów i ognisko, jedzenie we własnym zakresie, powrót ok.13:00, jakby ktoś się zdecydował, to napisać wcześniej to wyjdę i pomacham, trzymając tabliczkę ze swoim imieniem);
3) ruiny Zamku Książąt Mazowieckich (nie wypada nie wleźć na wzgórze, na którym się znajdują).
Z ciekawych rzeczy, to jeszcze mamy ładny Plac Kościuszki w centrum i 5 kościołów (same rzymskokatolickie). A, i żadnej Gurdwary :evil: .
Miejscowości warte zobaczenia: Żelazowa Wola z domem urodzenia Fryderyka Chopina i z przepięknym parkiem; Brochów z kościołem (znowu :/), w którym został ochrzczony w/w Frycek. A, i jak już będziecie w okolicach, to radzę odwiedzić Puszczę Kapinoską, a w niej wieś Granica z cmentarzem poległych żołnierzy.
Jak coś nowego odkryjecie, to dopiszcie :D
Obrazek
Obrazek
Waheguru Ji Ka Khalsa!
Waheguru Ji Ki Fateh!
Awatar użytkownika
Honzol
AStral
Posty: 1047
Rejestracja: 26 lis 2006, 20:44
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: Honzol »

jak Kampinos to jeszcze Palmiry podczas drugiej wojny swiatowej niemcy mordowali tam glownie ludnosc Warszawy i okolic a takze wjezniow z roznych miejsc glownie z Pawiaka teraz tam jest cmentarz
Obrazek
Obrazek
नमस्ते
Tyle jest Swiatow ile Ludzi na Ziemi... .. .
ODPOWIEDZ