Kanon lektur szkolnych

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: dziwożona »

W prywatnej? Tak, owszem.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
klapouchy
zapASnik
Posty: 651
Rejestracja: 22 mar 2006, 22:45

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: klapouchy »

Wrwana oczywiście, że musi być możliwośc niezdania. Jeśli nie będzie to uczniowe wystrzelą nauczcyciela na Marsa. Ale nie powinno być ocen. Po prostu albo przedmiot jest zaliczony albo nie. Ok mówie raczej o starszych klasach gdzie jest literatura. W młodszych klasach, gdzie są podatwy gramatyki, nauka czytania i pisania można obiektywnie ocenic umiejetności, powinny byc oceny. Gramatyka to bardzo pozyteczna umiejetnośc pod warunkiem, że nie wymaga sie od dziecka zbyt duzo.

Kłócicie się która matura jest lepsza.... A po co w ogóle matura? Jeśli ktoś zaliczył wszystkie przedmioty to po prostu powinien zaliczyć szkołę. Jeśli ktoś chce iśc na studia to powinien zdawać egzamin tylko z tych przedmiotów, których wymaga uczelnia. W sumie byłoby to coś podobnego do matury, tyle ża każdy sam by wybierał przedmioty.

Dimgraf: Jak Ty sobie wyobrażasz indywidualny plan nauczania w 30 osobowych klasach?
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: dziwożona »

Kłapouchy, jak sam więc widzisz, system jest chory, skoro rodzic decyduje, czy jego dziecko powinno przejść do następnej klasy. I to na tym decydującym etapie, bo w wieku 6 -9 lat. To nauczyciel powinien decydować, czy dziecko opanowało program nauczania, a nie rodzic! Masakra!
Kiedyś zapytałam wychowawczyni, która w poprzednim roku miała 3 klasę, jak dany uczeń znalazł się w czwartej, skoro on ani me, ani be. A ona mi na to: "Mama się nie zgodziła, żeby został." Argumenty jak brzytwa Ockhama. No to go zostawiłam w czwartej.
Bez ocen jest ciężko, vide: WDŻ. Jazda pod górę bez trzymanki.
Gramatyka w gimnazjum to porażka. Wykresy zdań - tym można torturować i wymuszać zeznania.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
klapouchy
zapASnik
Posty: 651
Rejestracja: 22 mar 2006, 22:45

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: klapouchy »

Dokładnie dziwożona, wiem jak to wygląda. Jak nauczyciel stawia pały to się go rozlicza, nieważne że dziecko jest nieukiem, dyrektor się pyta nauczyciela czemu nic nie zrobił by go nauczyć. Efekt jest taki, że prawie się nie oblewa, dzieciaki od małego są przyzwyczajone, że nic nie muszą, tak przechodzą podstawówkę, gimnazjum, szkołe srednia i studia i ciągle nic nie umieją.
Tak, też nie wiem po co komu się uczyć rozbiorów zdań.
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

.
Ostatnio zmieniony 6 sty 2014, 00:45 przez wyrwana_z_kontekstu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: dziwożona »

Kłapouchy, czy Ty przypadkiem nie masz w rodzinie, tudzież wśród bliskich znajomych, jakiegoś nauczyciela, że prawisz z taką znajomością tematu? Jestem pod wrażeniem.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
klapouchy
zapASnik
Posty: 651
Rejestracja: 22 mar 2006, 22:45

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: klapouchy »

Masz rację, to jest okropne, a najgorsze, że później tacy ludzie prędzej dostaną pracę niż ci oczytani, bo tu się uśmiechną, tam gadka o dupie maryni, romans z synem szefa albo włażenie w d*pę dyrektorki. Instrukcję życia mają lepiej opanowaną, ale to nie powód, by zasilali kadry przeznaczone dla innego pokroju ludzi.
Cóż w niektórych branżach własnie te umiejętności są o wiele bardziej przydatne niż znajomośc literatury czy też gramatyki.
Matura nieobowiązkowa to dobry pomysł, ale musiałaby być trudniejsza nieco, skoro miałaby być skrojona pod przyszłych studentów danego kierunku. Myślę, że odpadłaby część ludzi, którzy nie mają zainteresowań naukowych.
hehe tutaj jest nieco inny problem. Obecnie jest na studiach wiecej miejsc wolnych niż studentów. Wiec uczelnie przyjmą każdego łosia i go przpuszcza i zrobią z niego magistra.
Awatar użytkownika
AnaQ
ASiołek
Posty: 54
Rejestracja: 19 sie 2013, 10:30
Lokalizacja: prawie Kraków

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: AnaQ »

dimgraf pisze: Poziomu chyba nie obniżono, ale zmniejszono ilość godzin jak dobrze słyszałem. To jest absurd przy rosnącym bezrobociu (szczególnie wśród humanistów) zmniejsza się ilość godzin z przedmiotów ścisłych.
Jeżeli chodzi o liceum to teraz jest fajna podstawa programowa, bo pierwsza jest w miarę uniwersalna, dzięki czemu można zmienić nawet profil ze ścisłego na humana, a w drugiej klasie w mat-fiz-infie mam tygodniowo 8 matematyk, 4 fizyki i informatyki i tylko 2 lekcje historii i społeczeństwa (bo historia z wosem scalona).
dziwożona pisze:Uczniowie jarają trawkę w kiblach, gimnazjalistki są galeriankami... Halo! Tu Ziemia! Tak wygląda polska szkoła.
Myślę, że Kłapouchy masz rację. Język polski to powinna być przyjemność, a nie droga przez mękę.

Nie wsadzaj wszystkich do jednego worka. Nawet w rejonowym gimnazjum kilka uczących i bezproblemowych osób się znalazło ;) a z ostatnim zdaniem się zgadzam. Tak samo z dimgrafem, że powinien być indywidualny plan lekcji dla ucznia.

Swoją drogą denerwuje mnie 'zapał' do nauki. Nawet w jednym z lepszych liceów w Krakowie ludzie narzekają na nadmiar i poziom nauki, podczas gdy tematy są dość proste, a z matmy na rozszerzeniu jest 5 zadań do zrobienia w domu... Albo jak to się rozwiązywać równania chemiczne na lekcjach chemii?! :?
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: dziwożona »

Kłapouchy, dim, ja Wy mądrze mówicie. Może powinniście wziąć się za politykę i zreformować polską oświatę?
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

.
Ostatnio zmieniony 6 sty 2014, 00:46 przez wyrwana_z_kontekstu, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: dziwożona »

Niż demograficzny doszedł do szkół wyższych. Mój kumpel, który jest dziekanem na uniwerku, mówi, że muszą likwidować kierunki, bo nie ma chętnych. Myśli, żeby zwiać do jakiejś stacji badawczej zanim i jego zredukują.
Natomiast drugi znajomy, który jest również dziekanem nie boi się tylko dlatego, że ma stopień profesora zwyczajnego, ale mówi, że też jest bida.
Wyrwana, w bibliotece liczą się również umiejętności interpersonalne.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

.
Ostatnio zmieniony 6 sty 2014, 00:46 przez wyrwana_z_kontekstu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: dziwożona »

Może czas je nabyć?

Wracając do tematu: rośnie nam pokolenie wtórnych analfabetów. Czytanie ze zrozumieniem leży i nawet nie kwiczy. Poziom czytelnictwa osiąga dno.
Jeśli wyrzuci się wieszcza z kanonu, to, nie okłamujmy się, ale tylko nieliczni po niego sięgną. Jednak, moim zdaniem, katować Wielkimi Poetami i Pisarzami powinno się w liceum. J. Kochanowski w gimnazjum? Porażka.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

.
Ostatnio zmieniony 6 sty 2014, 00:46 przez wyrwana_z_kontekstu, łącznie zmieniany 2 razy.
klapouchy
zapASnik
Posty: 651
Rejestracja: 22 mar 2006, 22:45

Re: Kanon lektur szkolnych

Post autor: klapouchy »

Wywrana jak nie jesteś żywa to szukaj szczescia w branzy pogrzebowej, sory za OT.
ODPOWIEDZ